HOCl voda

 

H

 

Co je HOCl voda?


Kyselina chlorná také označovaná jako HOCl je známá již stovky let, ale teprve nedávno, zejména během pandemie koronaviru COVID-19, její popularita vzrostla.

Jedná se o HOCl – obyčejnou vodu se solí, která je elektricky aktivovaná. HOCL voda se v Japonsku, Koreji, USA, a některých zemích Evropy používá k bezpečnému (netoxickému), ekologickému způsobu dezinfekce a čištění. V lékařských publikacích se dočtete, že HOCL používají i bílé krvinky v lidském těle k likvidaci patogenů. Je to silný dezinfekční a dezodorační prostředek. Laboratorně ověřeno podle norem EPA, ničí 99,9 % zárodků, bakterií a virů. Žádné zbytky chemických látek, pouze voda.

Kyselina chlorná byla poprvé identifikována již v roce 1811 jako látka, kterou tělo produkuje pro boj s infekcí, slavným chemikem Sirem Humphrym Davym (vynálezce Davy Miners Lamp a objevitel několika chemických prvků). Jeho student, Michael Faraday, pak převzal práci a podařilo se mu izolovat a vyrobit kyselinu chlornou (HOCl) elektrolýzou, procházející proudem přes roztok solanky v roce 1823.

Teprve první světová válka v roce 1914 přinesla praktický obrat, aby pomohla lékařům léčit polní rány. HOCl se používal k výplachu ran, kde bylo zaznamenáno, že se vojáci uzdravili za polovinu času než ti, kteří neměli stejnou příležitost.

 

Jak funguje kyselina chlorná?


Bílé krvinky (neutrofily) v těle produkují kyselinu chlornou jako součást lidského imunitního / obranného systému. Tyto neutrofily vyhledávají invazivní patogeny, jako jsou bakterie a viry, a ničí je pomocí kyseliny chlorné, vážou se s nenasycenou lipidovou vrstvou a narušují buněčnou integritu.

HOCl voda funguje přesně stejným způsobem a nabízí maximální antimikrobiální vlastnosti na všech površích. HOCl je silné oxidační činidlo, které ničí široké spektrum bakterií, virů a spor ničením buněčných membrán a proteinů.

 

Je HOCl bezpečná?


Kyselina chlorná je dokonalým dezinfekčním prostředkem nejen pro svou neuvěřitelnou míru zabíjení napříč širokým spektrem patogenů, ale také proto, že na rozdíl od jiných produktů ze skupiny chloru, jako je chlornan sodný (bělidlo), neobsahuje žádná varování a je klasifikována jako zdravotně nezávadná. Lze jej bezpečně použít k dezinfekci povrchů a rukou, čištění ran a mytí ovoce a zeleniny.

HOCl nemá žádné požadavky C.O.S.H.H (Kontrola látek nebezpečných pro zdraví) na skladování, manipulaci nebo likvidaci a nemá žádný škodlivý vliv na životní prostředí.

 

Lze kyselinu chlornou použít jako dezinfekci rukou?


Ano, kyselina chlorná má stejné pH jako vaše pokožka a je ideálním okamžitým dezinfekčním prostředkem na ruce. Nemá odmašťovací účinek na pokožku, neštípe, nedráždí a nepraská ruce při aplikaci a je schopen zabíjet široké spektrum bakterií, virů a spor.

Lze kyselinu chlornou zamlžit?
Ano, kyselina chlorná je perfektní řešení zamlžování, které nabízí maximální ochranu proti širokému spektru patogenů. Je nekorozivní, nehořlavý, neobsahuje alkohol a nezpůsobuje dráždivost. Je také přibližně 100x účinnější než bělidlo a poskytuje rychle působící sporicidní dezinfekční prostředek, vhodný pro použití na širokou škálu materiálů.

 

Jaký je rozdíl mezi kyselinou chlornou a chlornanem sodným?


Ačkoli oba patří do rodiny chlóru, jedná se o dva velmi odlišné produkty. Chlornan sodný, chemický vzorec NaClO, je vysoce alkalický, a proto dráždí a leptá pokožku, plíce a oči, a proto je třeba s ním zacházet a likvidovat jej s velkou opatrností. Kyselina chlorná, vzorec HOCl, je však slabá kyselina, jejíž složení je blízké fyziologickému pH (pH 7), což je stejná hodnota pH jako v lidském těle. Není žíravá ani dráždivá a nevyžaduje žádné zvláštní zacházení nebo požadavky na likvidaci, přesto je 100x účinnější než chlornan sodný.

 

Proč není HOCl voda více známá?


Ve skutečnosti je HOCl voda široce používána po celém světě v různých průmyslových odvětvích od závodů na zpracování potravin po úpravu vody a je široce používána v lékařské sféře. Když došlo k propuknutí koronaviru COVID-19, země rychle přijaly kyselinu chlornou jako svou oblíbenou dezinfekční. V MHD, v nemocnicích a školách..., ulice byly postříkány a byly instalovány „dezinfekční tunely“, kde lidé jednoduše procházeli HOCl rozprášenou mlhou, aby si okamžitě vydezinfikovali oblečení.

Vzhledem k tomu, že se dezinfekce nyní staly neodmyslitelnou součástí každodenního života, je ve světě HOCl voda nejvíce rozšířena pro rychlou, účinnou a udržitelnou sanitaci.

Generátor HOCl vody naleznete na našem e-shopu www.h2fit.cz

 

 

Zdroj:https://www.monarchchemicals.co.uk/Information/News-Events/764-/What-is-Hypochlorous-Acid